Діджиталізація по-українськи: коли прийде черга е-рецепту на ліки? фото

Наталія Петрівська - юрист в галузі фармацевтичного права

  

Діджиталізація - новий тренд, яким стрімко і упевнено крокують всі сфери діяльності в нашій державі. Задля цього  створено Міністерство цифрової трансформації України, яке сьогодні активно втілює свої плани і завдання в життя. До діджиталізації  процесів долучені й інші міністерства. Стрімко набирає оберти єМалятко, програма «Дія», розробляються та тестуються електронні касові апарати. Але електронні водійські права ніколи не стануть важливішими за можливість отримання громадянином електронного рецепту на ліки.

 

Е-рецепти по програмі «Доступні ліки» довели необхідність, важливість та ефективність такої взаємодії між лікарем, пацієнтом та фармацевтом. Здавалося б, з впровадженням другого етапу медичної реформи, держава повинна забезпечити функціонування електронного рецепту для всіх лікарських засобів. 

 

Однак, проєкт наказу Міністерства охорони здоров`я «Деякі питання ведення Реєстру медичних записів, записів про направлення та рецептів в електронній системі охорони здоров`я» свідчить про те, що виписування електронного рецепту залишається обов`язковим тільки для тих препаратів, які приймають участь в програмі реімбурсації (програма «Доступні ліки»). Можливо, з другого півріччя 2020 року доєднаються препарати інсуліну.

 

Чому впровадження е-рецепту таке важливе? На жаль, варто констатувати той факт, що в нашій державі велика кількість пацієнтів не ходять до медзакладів за призначеннями, лікарі не завжди виписують рецепти на Rx-препарати, а деякі аптеки відпускають такі ліки без рецептів. Намагаючись вирішити дану проблему, народні депутати та Міністерство охорони здоров’я ініціювали збільшення відповідальності для аптечних закладів та фармацевтів за порушення правил відпуску рецептурних ліків. Такий підхід не вплине на ситуацію, адже не зможе примусити громадян ходити на прийом до лікаря. В свою чергу, створить соціальну напругу та невдоволення серед пацієнтів в аптечних закладах.

 

Запровадження ж обов`язового е-рецепту для всіх Rx-препаратів сприятиме зменшенню випадків самолікування серед населення, впровадить чіткий механізм для лікарів та фармацевтів. Це повинно вирішити питання з відпуском антибіотиків, а також спростити доступ паліативних хворих до підконтрольних ліків. Адже саме складний процес обліку наркотичних засобів в аптеці, їх відпуску та обов’язок зберігання паперових рецептів за відпущені ліки протягом п`яти років, є прямим наслідком неефективної системи забезпечення хворих надважливими ліками.

 

З 1 квітня 2020 року лікувальні заклади працюватимуть з обов’язковим використанням медичних інформаційних систем (МІС), що забезпечить ведення документації в електронному вигляді. 

 

Значна кількість аптечних закладів відпускають лікарські засоби по програмі «Доступні ліки». А отже, питання відпуску Rx-препаратів за електронними рецептами повинно бути одним з першочергових завдань для Міністерства охорони здоров`я та Національної служби здоров`я з метою вирішення проблеми нераціонального використання лікарських засобів в Україні.

 

 Загрузка...

Оставьте первый комментарий