ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЮ ПОТРІБНО УЗАКОНИТИ! фото

Віталій Скоцик - Голова політичної партії "КРАЇНА"

 

На сьогодні в Україні вже створено близько 1000 місцевих громад, але так і не встановлено конституційний лад і не виконані вимоги Конституції України в повній мірі.

 

До майна територіальних громад відноситься усе рухоме та нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, земля, водні об’єкти, природні ресурси. Так прописано у Конституції, але в дійсності цього не відбувається. З моменту прийняття Конституції у 1996 році і до недавнього часу не було створено жодної територіальної громади-власника, яка б користувалась своїм майном на правах власника. Адже власником громада може стати лише у статусі юридичної особи. Територіальна громада є власником лісу, землі, рухомого та нерухомого майна, природних ресурсів, водних об’єктів. Тому, як власник, вона може володіти цим своїм правом лише як юридична особа. Практично у будь-якій державі Європейського Союзу: Чехія, Польща та ін. територіальні громади – є юридичними особами публічного права.

 

Будь-яке рішення, ухвалене радою громади, може бути скасоване через будь- який суд. Крім того, практично відсутнє й законодавче поле, в якому працюють люди, що мають роботу в органах місцевого самоврядування, оскільки Закон щодо служби в органах місцевого самоврядування було ухвалено ще на початку 90-х років минулого століття, тож він не враховує багатьох чинників, які виникли з того часу. Так, до цього Закону вносились відповідні зміни, і навіть були прийняті парламентом, але президент Порошенко наклав на новий Закон вето, тож так все й залишилось.

 

Для того, аби провести ефективну і по-справжньому дієву децентралізацію, необхідно зробити щонайменше 3 базові речі.

 

По-перше, необхідно провести повний перепис населення. До речі, однією з вимог Організації Об'єднаних Націй є проведення перепису населення 1 раз на 10 років, а в нашій державі такий перепис востаннє проводився ще у 2001 році, тож ми фактично вже вдвічі пропустили визначений ООН термін. Нам просто необхідно знати, скільки людей проживає у тій чи іншій місцевості, де вони задіяні і так далі.

 

По-друге, необхідно провести паспортизацію населених пунктів, щоб знати - скільки у нас людей, скільки у нас будинків, як вони задіяні в економічному процесі, якою має бути територіально-адміністративна одиниця, щоб люди, , які живуть на її території, мали роботу, мали доходи!..

 

По-третє, необхідно визначити оптимальний енергетичний баланс. Тільки після проведення перелічених вище трьох заходів можна і варто проводити децентралізацію, обов'язково забезпечивши при цьому розробку та ухвалення пакету законодавчих актів.

 

 Чи може децентралізація дати позитивний ефект для людей?

 

Так, може, але для цього треба наповнити її реальним змістом, а саме: стати реальним власником на своїй землі, адже саме власникові належать права володіння, користування та розпорядження своїм майном.

 

Чи можна це зробити? Так, можна, але для цього необхідно здійснити низку фундаментальних кроків.

 

В процесі передачі влади на місця треба визначити кілька основних моментів. Перший - чи передаємо ми місцевій владі право ухвалення місцевих законодавчих актів. Думаю, у такій молодій державі, як наша, передавати на місця право приймати закони дуже ризиковано, тож робити це, принаймні, зараз є недоцільним. Можна піти іншим шляхом, передавши на місця право справляти місцеві податки, як це зробила, наприклад, Польща, реформувавши свою систему державної влади на початку 90-х. У Польщі використали принцип, так би мовити, "горизонтальної драбини", тобто коли Рада повіту, Рада гміни, Рада воєводства співпрацюють, маючи свої права і обов'язки, але вони не підпорядковані одна одній. У нас же будували драбину вертикальну, коли сільська чи селищна рада або рада громади, районна рада та обласна рада є незалежними органами місцевого самоврядування тільки формально.

 

Коли на початку 90-х люди, перед якими постала необхідність створювати державу, розглядали приклади інших країн, Іван Степанович Плющ, тоді Голова Верховної Ради України, якого я вважаю найвидатнішим політиком Незалежної Украйни, досить уважно розглядав приклад Швейцарії, її кантонів. Йшлося про те, аби побудувати державу з максимальним урахуванням особливостей і потреб різних регіонів, з сильною місцевою владою, але державу унітарну, єдину! Можу сказати, що, якби тоді, на початку 90-х, та навіть і початку 2000-х років це вдалося зробити, зараз, можливо, ми не мали б проблем ані з анексією Криму, ані з окупацією територій східних областей нашої держави.

 Загрузка...

Оставьте первый комментарий