100 років без права на землю


19.06.2018 17:42:00Снимок экрана 2018-06-19 в 17.43.28.pngЮрій Рябчун, 
політичний експерт.

Вільного ринку землі в Україні немає майже 100 років – фактично з моменту утворення УРСР. У 2002 році Верхова Рада ввела перший мораторій на продаж землі в незалежній Україні, який з тих пір подовжувався 9 разів і чинний до 1 січня 2019 року. 

В 1994 році, указом президента України було законодавчо закріплено поняття паю —  внеску кожного учасника підприємницького проекту чи колективного господарства, що здійснюється шляхом передачі грошей чи іншого майна або ж майнових прав, земельної ділянки тощо. А вже через рік президентом було встановлено порядок розподілу земель, що були передані у колективну власність сільськогосподарським підприємствам та організаціям. Однак, через бюрократію та суцільну недовіру населення на практиці розподіл землі почався далеко не відразу.

Близько семи мільйонів жителів українського села отримали у приватну власність загалом приблизно 29 млн га колгоспної землі. Розміри паїв залежали від площі конкретних господарств та становили від 0,5 до декількох десятків гектарів. Але вже у 2002 році, через страх масової скупки паїв спекулянтами за брусовими цінами, український парламент ввів заборону на продаж паїв. Мораторій з тих пір подовжувався 9 разів і 7-го грудня 2017 року Верховна Рада проголосувала за його пролонгацію вже до 1 січня 2019 року.

Позиція «ЗА»

Основні лобісти «вільного ринку» землі – представники міжнародних фінансових та грантових структур. Зокрема МВФ вимагає від України провести реформу, що призведе до вільної реалізації сільськогосподарських ділянок.  Експерт Всесвітнього банку Денис Нізалов в інтерв’ю агентству «Інтерфакс-Україна» заявив, що відміна мораторію важлива з точки зору залучення приватних інвестицій, так і з точки зору надання кредитів уряду».

«Європейці вважають заборону на продаж землі сільськогосподарського призначення в України власниками аналогічною тому, що ви володієте квартирою, але продати її не можете. Або живете, або здаєте в оренду... З цього питання так багато вже сказано, але справа щодо надання власникам права розпоряджатися нею не рухається вже 27 років. При цьому Україна, можливо, є країною №1 в Європі за рівнем концентрації сільгоспземлі в одних руках. Агрохолдинги конкурують між собою за право мати найбільший земельний банк. Це в результаті веде до зниження конкуренції на ринку агропродукції та створенню нових українських олігархів, але вже аграрних. Запуск ринку землі представники розвинутих країн вважають аналогічним запуску двигуна в автомобілі нашої економіки, який зараз рухається за інерцією» написав у своїй сторінці на фейсбук Олексій Дорошенко, депутат в об’єднанні «Самопоміч».

Прихильники вільного обігу земель також звертають увагу на гуманітарний аспект – мораторій порушує право людини на розпорядження своїм майном.

Позиція «ПРОТИ»

Прибічники мораторію акцентують увагу на низькому рівні доходів та освіти у більшості власників паїв, так маючи пенсію у 50 доларів більшість населення готове продати свої паї майже за безцінь. А це спричинить концентрацію великої кількості паїв в одних руках.

"Україна поки не готова до відкриття ринку землі. До запровадження вільного обігу земель необхідно решті-решт закінчити заповнення державного земельного кадастру, передати право розпоряджання землями громадам, провести інвентаризацію земель запасу і земель резерву. Також потрібно запровадити ефективний механізм кредитування фермерів, щоб доступ до ринку отримали також малі сільгоспвиробники. Але це лише короткий перелік заходів, які мають бути здійсненні до скасування земельного мораторію. Тільки в такому випадку ринок землі буде цивілізованим, і ми сформуємо реальні умови для притоку інвестицій в українську економіку" – прокоментував свою позицію заступник голови Всеукраїнської Аграрної Ради Денис Марчук. 

ДОСВІД Європи

Досвіт європейських країн – сусідів України показує, що після запровадження вільного ринку землі, вартість сільськогосподарських земель в країнах східної Європи за 9 років зросла у 3-5 разів. Подписывайтесь на аккаунт Грушевского,5 в Twitter, Facebook: в одной ленте - все, что стоит знать о работе украинского и мировых парламентов.

Новости партнеров