Рейдерство в Україні: загроза життю людей та економіці країни

Рейдерство в Україні: загроза життю людей та економіці країни

В Україні щодня з’являються повідомлення у ЗМІ про рейдерські захоплення підприємств. Люди втрачають роботу, власники бізнесу несуть репутаційні та фінансові втрати, економіка країни падає. Від рейдерських атак зазвичай потерпають компанії, які вже вийшли на високий оборот капіталу та досягли професійного успіху. Це компанії, яким довіряють міжнародні бренди та мають досконалу репутацію.

За оцінками експертів, сьогодні в Україні діє від 35 до 50 професіональних рейдерських груп. Вони використовують психологічний натиск, шантаж, підробку документів, підкуп силових структур, – створюють умови для рейдерських атак, захоплення і перерозподілу власності за рамками закону. Під рейдерські атаки загалом в Україні вже потрапили 3,7 тисячі суб'єктів господарювання. Річний обсяг рейдерського перерозподілу власності сягає в середньому від 2 до 3 млрд. доларів США.

Рейдери – це команда висококваліфікованих спеціалістів із захоплення фірми або із перехоплення управління за допомогою навмисне розіграного бізнес-конфлікту.

Основна мета рейдерства – приборкання великого бізнесу, великих фірм, підприємств, захоплення значних площ, земельних ділянок, обладнання і нерухомості.

У сьогоднішніх умовах спеціалісти поділяють рейдерів на білих і чорних.

Білі рейдери діють методом корпоративного шантажу в рамках чинного законодавства. В нашій країні вони трапляються доволі рідко і є більш характерними для країн із розвиненою економікою та високою бізнес-культурою. Таке рейдерство прямо чи безпосередньо із процедурою банкрутства усуває від керівництва неефективний менеджмент, підвищує результативність бізнес-процесів, сприяє працевлаштуванню висококваліфікованих фахівців тощо.

Початок атаки – скуповування акцій за порівняно високими цінами. Зазвичай рейдерам достатньо скупити 10-15 відсотків акцій, щоб ініціювати проведення зборів акціонерів з необхідним порядком денним, наприклад, зміною керівництва підприємства. Найчастіше керівники не йдуть на переговори, після чого рейдери переходять до чорних дій.

Чорні рейдери для отримання результату використовують кримінальні методи (захоплення, підробка документів, реєстрація компаній на підставних осіб, підкуп силових структур, чиновників, суддів і судових виконавців, фізичне усунення невигідних осіб). Результати діяльності чорних рейдерів украй негативні. Вони безпосередньо зазіхають і на власність особи, і на інші її основні права, гарантовані Конституцією України (право на життя, здоров'я, честь, гідність тощо).

Під час захоплень чорні рейдери використовують методи скуповування акцій і боргових зобов'язань, ініціюють процедури банкрутства, протиправний доступ до реєстру акціонерів, значне заниження вартості підприємства тощо. Особливий інтерес становлять державні та приватні підприємства, що володіють нерухомістю.

Аналогічну оцінку можна дати й такому явищу, як «гринмейл» – блокування та перешкоджання роботі підприємства внаслідок шантажу з боку власників дрібних пакетів акцій.

Денис Середняк, директор ТОВ “УКРАГРОХІМТРЕЙД”, розповідає, що під рейдерське захоплення компанія може потрапити як через конкурентів, так і через власних партнерів.  На своєму досвіді він побачив як діють так звані чорні рейдери в Україні.

Компанія ТОВ “УКРАГРОХІМТРЕЙД”, яку він очолює, обслуговує понад 100 компаній на постійній основі, що працюють в 15 областях України. Компанія пройшла сертифікацію ISO 22000:2005 та запроваджує ефективне ведення бізнесу на міжнародному рівні, використовуючи сучасні методи та засоби у системі інтегрованого контролю за шкідниками. 

Компанія входить в ГС «Європейську Аграрну Асоціацію», проводить власні наукові дослідження, розробляє сучасне дератизаційне та інсектицидне обладнання, навчає співробітників та веде прозорий та чесний бізнес, надаючи послуги, яким немає рівних серед конкурентів, що стало передумовою боротьби проти підприємства.   

За словами пана Середняка через недобросовісних конкурентів вже другий рік  ТОВ “УКРАГРОХІМТРЕЙД несе репутаційні втрати. Конкуренти обмовляють та ганьблять компанію аби звести на нівець репутацію компанія, через високу кваліфікацію та досвідченість працівників, створює суттєву конкуренцію іншим учасникам ринку.

“Один з конкурентів діє за методами чорних рейдерів, вигадує різного роду обставини, які вносить до Єдиного реєстру досудових розслідувань, тобто використовує кримінальні методи для виведення компанії з робочого процесу. У змові з правоохоронними органами, розповідає про неіснуючі обставини, вдається до спроб дискредитувати підприємство та уповноважених осіб підприємства, користуючись вимогою ст. 214 КПК України, де внесенню до реєстру обов’язково підлягають будь-які відомості, які особа бажає повідомити. А отже, використовує найпростіший спосіб зашкодити підприємству” – каже Денис Середняк.

За інформацією видання “Грушевського,5” рейдерські атаки з боку конкурентів ТОВ “УКРАГРОХІМТРЕЙД”, перейшли від хабарів правоохоронним органам до прямих погроз родині директора: в автомобілі Дениса Середняка була знайдена та знешкоджена тротилова вибухівка, надходили листи з погрозами зашкодити дочці.

Такі дії чорних рейдерів загрожують життю людей, перешкоджають повноцінній господарській діяльності підприємства та впливають на один з головних напрямків розвитку України – агропромисловість. Честна конкуренція та повага – шлях до процвітання та збагачення країни.

Ситуація, коли рейдери від погроз переходять до конкретних дій та не шкодують мільйонних витрат на захоплення підприємства, відчули на собі в компанії ТОВ «Сільські традиції», яка утримує десятки тисяч свиней. Потужність свиногосподарства у Полтавській області (смт Білики, Кобеляцький р-н ) — 11 тис. тонн свинини на рік. Тут працевлаштовані 300 осіб, середньомісячна зарплата — 6 тис. грн. Прибуткове бюджетоутворююче підприємство з іноземними інвестиціями, яке забезпечує роботою майже кожну десяту родину в селищі опинилося під загрозою знищення через рейдерське захоплення, за яким мовчазно спостерігали правоохоронні органи.

Юрій Грушевський, генеральний директор ТОВ "Сільські традиції" виданню “Грушевського,5” розповів про те, що “активісти” заблокували в’їзд до свиногосподарства та не пропускали автомобілі з кормом для тварин, внаслідок чого свині почали масово гинути. Вимога проплачених “активістів” до власників – закрити підприємство.  Незважаючи на те, що "Сільські традиції" звернулися з відкритим листом до президента України, до представників місцевої влади та депутатів Верховної Ради, атаки не зупинилися та вже півроку підприємство несе репутаційні втрати та відновлює поголів’я свиней.

Лише завдяки широкому розголосу в ЗМІ та підтримці партнерів, з якими "Сільські традиції" співпрацювали тривалий час вдалося уникнути екологічної катастрофи та призупинити захоплення. 

 

Шляхи боротьби з рейдерством

Захоплення дуже важко розпізнати одразу, і це є основною причиною невчасної реакції власника.

Універсального способу захисту підприємства від рейдерства немає. Утім, шанси рейдера на успішну атаку значно знижуються, якщо власник вчасно вибудує кілька ліній оборони, ретельно структурує систему власності, розробить способи прийняття рішень.

 Найпростішими методами протистояння рейдерству є:

  • концентрація акціонерного капіталу або викуп частки в учасників, які не беруть участі в діяльності підприємства; постійний моніторинг змін у складі акціонерів; реструктуризація підрозділів зі зміною їх організаційно-правового статусу; контрольне скуповування акцій і додаткова емісія;

  • визначення правового статусу власності, здійснення переоцінки майна. В умовах значного ризику буде корисною структуризація власності з використання дочірніх структур, створення штучної заборгованості підприємства і передача нерухомості та інших активів у позичку під кредитування;

  • недопущення виникнення та прострочення кредиторської заборгованості;

  • удосконалення роботи менеджменту та персоналу (недопущення конфліктних ситуацій, протиправного звільнення працівників тощо);

  • підвищення культури суб'єктів господарювання (прозорі конкурентні відносини, підтримання ділової репутації тощо);

  • використання в службі економічної безпеки способів і методів конкурентної розвідки;

  • залучення громадськості й засобів масової інформації до боротьби з рейдерством.


Практика показує, що найефективнішим від захоплення підприємства рейдерами є захист превентивного характеру. Його стратегічна мета – максимальне підвищення вартості захоплення підприємства для того, щоб зробити атаку рейдерів нерентабельною, а отже – недоцільною. Відповідно власникові необхідно здійснити заходи, щоб перевести інтерес потенційного рейдера із площини корпоративного захоплення на цивілізований механізм об'єднання та поглинання. Для цього слід провести системну реструктуризацію бізнесу, що дасть змогу створити таку систему володіння і управління найбільш привабливих активів, яка зробить захоплення рейдерами підприємства нерентабельним бізнесом. Подписывайтесь на аккаунт Грушевского,5 в Twitter, Facebook: в одной ленте - все, что стоит знать о работе украинского и мировых парламентов.

Новости партнеров