Аграрії б'ють насполох: боротьба за права сільгоспвиробників триває


11.03.2018 22:30:007 лютого в Українському домі за організаційної підтримки Всеукраїнської Аграрної Ради відбулося Друге Загальнонаціональне Аграрне Віче. У заході взяли участь представники найбільших аграрних асоціацій, народні депутати від усіх парламентських фракцій, депутати більш ніж десяти обласних рад і керівники сількогосподарських підприємств з усіх областей України.

Снимок экрана 2018-03-11 в 22.28.21.png

У ході даної зустрічі учасники обговорили подальший план дій щодо прийняття законопроекту №7403-2, який відновлює відшкодування ПДВ при експорті усіх олійних культур. Його прийняття необхідно як для аграріїв, так і для всієї України.

Як все починалося

Наприкінці минулого року Верховна Рада прийняла рішення щодо скасування відшкодування ПДВ при експорті олійних культур. Це спричинило купу протестів з боку аграріїв. Пікетування та перекривання доріг привернуло увагу депутатів, і незабаром відбулося Всеукраїнське Аграрне Віче, на якому вітчизняні сільгоспвиробники закликали депутатів підтримати законопроект 7403 (про повернення експортного ПДВ). Однак інтереси аграріїв не вдалося задовольнити.

Хоча законопроект був винесений на порядок денний, йому не вдалось зібрати достатню кількість голосів. Зрештою депутати просто відтермінували відміну відшкодування ПДВ при експорті олійних.

Але на цьому боротьба за права сільгоспвиробників не припилась. Група народних депутатів зареєструвала у Верховній Раді законопроект - 7403-2. Землевласники провели масштабну роботу з усіма областями та мажоритарними депутатами, і уже протягом місяця 11 обласних рад прийняли рішення щодо підтримки цього проекту закону.

Представники політичних фракцій, які були присутні на Другому Загальнонаціональному Аграрному Віче, заявили, що підтримують прийняття законопроекту 7403-2 і вважають за необхідне надалі просувати його у залі парламенту.

Зокрема, фракцію «Самопоміч» представляли Іван Мірошниченко та Тетяна Острікова. «Самопоміч буде наполягати, щоб законопроект 7403-2 був розглянутий у найкоротший час», - сказав Мірошніченко.

MG_0234.jpg

.

Дмитро Лінько, який представляв «Радикальну партію», наголосив, що аграрна галузь – основа розвитку вітчизняної економіки, тому необхідно захищати інтереси українських сільгоспвиробників. Саме тому РПЛ підтримує законопроект 7403-2.

«Для нас аграрна політика – це перш за все, партнерство», - говорить Вадим Івченко із фракції Батьківщина. Депутат згоден із рішенням піти на погоджувальну раду, хоча особисто він не вірить, що влада дозволить затвердити законопроект 7403-2.

Про важливість підтримки законопроекту заявили також Вадим Підберезняк (фракція «Народний фронт») та Дмитро Колєсніков («Опозиційний блок»).

«Промисловість і аграрний сектор в Україні перебувають в поганому стані. Якщо не прислухатись та не захищати інтереси виробників продукції, економіка зруйнується», - стверджує Дмитро Колєсніков.

Однак, незважаючи на те, що представники представлених фракцій підтримали даний законопроект, дехто вбачає низку перешкод у його подальшому просуванні.

Наприклад, Тетяна Острікова зазначила, що норма щодо відміни бюджетного відшкодування при експорті олійних, яка була внесена в Податковий кодекс, представляє інтереси окремих депутатів.

Вадим Івченко зазначив, що основним ініціатором відміни відшкодування експортного ПДВ для олійних та блокування законопроекту 7403 був Президент. «Жодної позиції без Президента в Раді не проходить. Я не вірю, що влада дозволить нам протягти цей закон», - сказав він.

Чим загрожує неприйняття закону?

Якщо норма щодо невідшкодування ПДВ при експорті олійних не буде скасована, це може призвести до спаду вітчизняного аграрного сектору, що зачепить усю економіку нашої країни. Аграрії будуть змушені значно скорочувати посіви під соєю та ріпаком. Це, в свою чергу, призведе до росту цін на молочну продукцію та м`ясо, оскільки олійні культури – основний компонент раціону великої рогатої худоби та свиней.

Крім того, скасування відшкодування ПДВ при експорті олійних культур є грубим порушенням зобов'язань, котрі були взяті Україною при вступі до СОТ та підписанні Угоди про Асоціацію з Європейським Союзом.

Блокування законопроекту 7403-2 нанесе серйозних збитків сільгоспвиробникам, натомість, збільшить прибутки переробних підприємств, які належать вітчизняним олігархічним та міжнародним транснаціональним корпораціям.

«Фермер середнього класу, який тримає від 500 до 5-7 тис. гектарів землі, годує всю Україну. Платить податки, зарплати, а ті всі олігархи, зернотрейдери, які в основному продають за кордоном, для України нічого не залишають»,- говорить Алім Міщук, керівник сільськогосподарського підприємства "Робімакс-Агро".

Законопроект 7403-2, підтриманий аграріями, захищає середній та малий бізнес і сприяє придушенню податкової дискримінації, тобто проголошує рівність всіх платників перед законом, незалежно від здійснюваного виду діяльності.  Його блокування посилить соціальну напругу між землевласниками та депутатами ВР та спричинить ще одну хвилю протестів.

«Цей закон є дуже важливим для аграріїв, відповідно, і для України. Якщо парламентарі і надалі блокуватимуть законопроект, не прислухаючись до нас, ми готові виходити на масштабні акції протесту. Ми даємо Верховній Раді визначений термін для прийняття даного законопроекту. Якщо за цей час нічого не зміниться, ми вийдемо всі», стверджує Олег Білявець депутат Хмельницької обласної ради, керівник ТОВ «Агрокрай».

За словами Сергія Лабазюка із депутатської фракції «Воля народу»,  прийняттю законопроекту 7403-2 сприятиме створення міжфракційного об’єднання від політичних сил ВР. Як зазначив голова Всеукраїнської Аграрної Ради Андрій Дикун, в даному об’єднані від кожної фракції буде представлений співголова, з яким можна буде співпрацювати. Із усіх присутніх озвучили свої кандидатури Іван Мірошніченко від фракції «Самопоміч», Дмитро Лінько від «Радикальної партії», Вадим Підберезник «Народний фронт», Сергій Лабазюк від «Волі народу». Рішення стосовно призначення інших співголів буде прийняте після остаточного погодження з депутатськими фракціями.

По завершенню Віче учасники направили офіційне звернення до президента України Петра Порошенка, прем’єр-міністра Володимира Гройсмана та голови Верховної Ради України Андрія Парубія з вимогою прискорити розгляд і прийняття законопроекту № 7403-2. У тому випадку, якщо цей проект закону не буде прийнятий парламентом, аграрії готові влаштовувати масові акції протесту та перекривати дороги.

«У реаліях сьогодення варіант «просто поговорити» вже не працює. Для того, щоб нас нарешті почули, треба діяти жорстко і робити радикальні кроки. Ми даємо депутатам три тижні. Якщо за цей час законопроект № 7403-2 не буде включений до порядку денного та підтриманий, переходимо до більш рішучих дій. Будемо перекривати дороги», - стверджує Андрій Дикун, голова Аграрної Ради.

Над текстом працювали: Германович І.О., Касьяненко К.О., Яновська Б.О 


Подписывайтесь на аккаунт Грушевского,5 в Twitter, Facebook: в одной ленте - все, что стоит знать о работе украинского и мировых парламентов.

Новости партнеров